FinansTeknoloji

Affiliate Marketing Satış Ortaklığı Nedir?

E ticarette başarılı olma ve bu bağlamda gelir elde etme yöntemlerinden biri de affiliate marketingdir. Satış ortaklığı gelir modelini tercih edilebilir kılan olumlu yönler ise aşağıda verildiği gibidir.

 

l Yukarıda da belirtilmiş olunduğu gibi, satış ortaklığı düşük maliyetli bir gelir elde etme yöntemidir. Bu yöntemin sürekli ve dönüşümlü bir site trafiği getirdiği tabii ki doğrudur. Ancak işin maliyet gerektiren kısmı burası ile sınırlıdır. Doğru pazarlama stratejileri ve farklı adımlar ile söz konusu site trafiğini elde etmek de sanıldığı kadar zor değildir.

l Satış ortaklığının internet üzerinden yapılmayan ve birebir görüşme ve ikna gerektiren türleri de yok değildir. Ancak internet üzerinden yapılan satış ortaklığı gelir modeli, global Pazar ile karşı karşıyadır. Yani hedef kitle, yalnızca yaşanılan ya da tanışılmış olan insanlar ile sınırlı değildir. online satış ortaklığı ile dünyanın her yerinden her türlü insana ulaşmak oldukça kolaydır.

l Birçok e ticaret gelir modeli için sabit bir ücret ödemek gereklidir. Oysa satış ortaklığı gelir modeli için böyle bir durum söz konusu değildir. Yalnızca bazı satış ortaklığı siteleri tek seferliğe mahsus olmak şartıyla küçük miktarlar talep edebilmektedir. Ancak söz konusu miktarlar gerçekten de bahsedildikleri gibi küçük miktarlardır. Diğer sermaye gerektiren iş modellerinin yanında söz konusu tutarın göze dahi görünmeyeceğini söylemek mümkündür.

l Satış ortaklığı gelir modeli daha önce de belirtilmiş olunduğu gibi maliyeti düşük olan bir gelir modelidir. Bu gelir modelinde depolama ya da nakliye gibi maliyetler söz konusu değildir. ürün temini gibi zahmetli bir durum da ortada yoktur. Söz konusu ürün ve hizmet satışı firmanın kendisi ile bağlantılı değildir. Bu sebeple maliyet gerektiren tek unsur sitenin belirli bir trafik elde edilene kadar ihtiyaç duyacağı reklamlardır.

l Satış ortaklığı gelir modeli, sitesine satış ortaklığı almış olan firma ile müşteriyi yüz yüze getiren bir gelir modeli değildir. Müşteri ile ilgilenen de, tüketici şikayetlerine çözüm bulması gereken de ana firmanın kendisidir. Aracı ya da yönlendirici firmanın bu hususta bir sorumluluğu söz konusu değildir.

l “Emek olmadan gelir elde edilmez.” Mantığı çoğu kişide mutlaka vardır. Bu mantık kısmen de doğrudur. Ancak daha az emek harcayarak gelir elde edilemez diye bir kural söz konusu değildir. günde 1-2 saat emek harcayarak hatırı sayılır gelir elde etmenin en kolay yolu da tam olarak satış ortaklığı gelir modelidir. Yani satış ortaklığı gelir modeli için “pasif gelir” tanımı yapmak mümkündür.

l Affiliate marketing, evden dışarı çıkmaya gerek duymanda yalnızca 1-2 saatlik emek ile gelir elde etmeyi mümkün hale getirmektedir. Bu sürenin ilk zamanlarda daha fazla olacağı herkesçe bilinmelidir. Ancak ilerleyen zamanlarda, yani site tanınırlık kazandıkça, çalışmak için harcanan süre de azalacaktır.

  1. Başarılı Bir Satış Ortaklığı Gelir Modeli için Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

l Satış ortaklığı yaparak gelir elde etmenin ve bu hususta hatırı sayılır gelirler elde etmenin ilk yolu az sayıda ürünün ya da hizmetin satış ortaklığını yapmaktan geçmektedir. Takip edilebilecek ürün sayısından fazlasının satış ortaklığına katılmak, sanıldığı gibi yüksek gelir getirecek bir durum değildir. bunun temel nedeni, her zaman üzerinde yoğunlaşılan ve gerçekten emek verilen işlerin her zaman daha fazla gelir getirmesidir. Ayrıca satış ortaklığı yapılacak ürünün site ile bağlantılı olması da bu hususta oldukça önemlidir. Örneğin futbol yorumları yapılan bir sayfada bağımsız bir ürün veya hizmetin satış ortaklığın yapmak, beklenen tıklanmayı da satın almayı da sağlamayacaktır. Oysa futbol ile ilgili bir ürün ya da hizmetin satış ortaklığını yapmak, ziyaretçilerin doğrudan ilgisini çekecektir.

l Siteye trafik kazandırmak ve ürün ya da hizmetin tanıtımını yapmak için başvurulabilecek birden fazla alternatif yol vardır. Bu yolların başında da yine reklamlar gelmektedir. Önce siteye gelir satış ortaklığı modeli ile kod eklemek, sonra sitenin adwords üzerinden reklamını yapmak sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır ki o da şu şekildedir; adword reklam giderleri, hiçbir zaman satış ortaklığı gelir miktarını aşmamalıdır. Aksi durumda kar elde etmek için çaba gösterilirken daha fazla zarar görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

l Satış geliri kampanyaları sürekli olarak analiz edilmelidir. Bazen ufak tefek birkaç dokunuş ile affiliate gelirlerinin birkaç katına çıkarılabileceği unutulmamalıdır. Yalnızca banner reklam yerlerini değiştirerek bile okuyucunun dikkatini çekmeyi başaran birden fazla web sitesi vardır. Bu sebeple söz konusu işlemin analiz edilmesi ve hangi şekilde daha fazla gelir elde edildiğinin tespit edilmesi oldukça önemlidir.

l Satış ortaklığında kazancı arttırmanın bir diğer önemli yolu, ürün ve talebini araştırmaktır. Talebi yüksek olmayan ürünlerin satış ortaklığını üstlenmek, yüksek site trafiğine rağmen elle tutulur bir gelir elde edilmesini sağlayamayacaktır. Bu sebeple tercih edilirliği yüksek ürünleri seçmek her zaman için önemlidir.

l Satış ortaklığı için doğru ürün seçimi kadar doğru firma seçimi de önemlidir. Bunun temel nedeni şudur; satış ortaklığını üstlendiğiniz firma yeteri kadar güvenilir değilse ve sunduğu ürün veya hizmetlerde herhangi bir sorun varsa, bu sorun sizin sitenize de yansıyacak, güvenilirliğinizi etkileyecektir.

  1. Üyelik Gelir Modeli

Üyelik gelir modeli, henüz yeni kurulmuş siteler için tercih edilmesi gereken bir gelir modeli değildir. Bu gelir modeline başvuran sitelerin hatırı sayılır bir gelir elde etmiş olmaları gereklidir. Üyelik gelir modelinin temelinde şu neden yatmaktadır; web sitelerinin vazgeçilmezliği. Sunduğu hizmet ya da verdiği bilgiler ile vazgeçilmez nitelikte olmayan bir web sitesine üye olmak için para ödemek kimsenin tercih edeceği bir durum değildir.

 

 

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı