Finans

Altının Değeri Nasıl Belirlenir ? Son Durumu Nedir?

 Altın deyince, kadınlar için genellikle mücevherat veya takı, yatırımcılar için sağlam bir yatırım aracı, tasarruf sahipleri için değeri düşmeyecek bir maden, düğün derneklerde sevdiklerimize ve akrabalarımıza destek olması amacıyla vermiş olduğumuz hediye, devletler için rezerv parayı ifade etmektedir. Altın, Latince Aurum (Işıldayan, Parlayan) kelimesinden gelmektedir. Kimyada Au simgesi ile gösterilir. Borsalarda ve Viop piyasalarında da Au simgesiyle işlem görür. Altın, en kıymetli madenlerden biridir. Sarı renkli, işlenebilir, para, mücevherat, takı ve emtia olarak kullanılır. Altın, geçmiş zamanlardan beri güç simgesi, tasarruf ve yatırım aracı olarak görülmektedir. Alternatif maden olmaması, üretimin sınırlı olması, fiyatları üzerinde spekülasyonun zor olması ve tüm dünyada geçerli olması altının değerli olmasının nedenlerindendir. Altın fiyatları bu nedenlerle tarihte hep en üst seviyede seyretmiştir.

Altının Tarihçesi

Altın insanlık tarihinde M.Ö 3000’li yıllarda Mısır’da ortaya çıkmıştır. Mısırdan sonra çeşitli imparatorluklar ve devletler altını kullanmaya devam etmiştir. Arkeolojik kazılarla bulunan madeni paralar çok fazla deforme olmadıkları için geçmiş uygarlıklar hakkında bize bir sürü bilgi vermektedir. İnsanlık tarihini anlamadaki altının üstündeki lider isimlerinden, sanatçıların yeteneklerine, uygarlığın ticaretle uğraşıp uğraşmadığına kadar birçok bilgiyi madeni paralar sayesinde ediniriz.

1970’lİ yıllara kadar tüm dünyadaki para birimlerinin karşılığı altındı. ABD başkanı, ABD’nin borçlarını ödemede zorlandığı bu yıllarda, doların artık rezerv para olacağını tüm dünyaya duyurmuş ve altın karşılığı olması gerekmediğini belirtmiştir. Bu tarihten sonra dünya altının yanı sıra doları da kendi merkez bankalarında rezerv para olarak tutmaya başlamıştır.

Dünyada 2018 yılına kadar toplam 185 bin ton altın üretimi olmuştur. Bu üretimin yarıdan fazlası hükümetlerde ve merkez bankalarının elindedir.

 

Altın Yatırımı

 Altın yatırımı deyince aklımıza altın alıp ondan belirli bir sürede kar elde etme amacı gütmeyi anlarız. Altını kuyumculardan ya da altın satan yerlerden temin edip belli bir süre kendimizde saklarız. Ne zaman ihtiyacımız olduğunda ya da altın fiyatları bizim aldığımız fiyattan daha yüksek ise, altınları satarak kar elde ederiz. Bunun diğer yöntemi ise banka hesabı yoluyla altın almaktır. Bu işlemde bankadan altın hesabı açtırıp, banka üzerinden altın alım işlemi yapılır. Eğer uzun süreli altın elde tutulacaksa vadeli altın hesabı da açılabilir. Bir diğer Altın yatırımı yöntemi ise VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) üzerinden altın işlemi yapmaktır. Bu da vadeli olarak ve kaldıraçlı işlem yapmak demektir. VİOP hesaplarda kaldıraç olduğunu kar ve zararın kaldıraç oranında yüksek olduğunu aklımızdan çıkarmamak gerekir. Bu yatırım yöntemlerinden daha başka yöntemler olabilir.

 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Altın Londra piyasalarında, emtia borsalarında İngiliz ölçü birimi ONS değeri üzerinden dolara karşı belirlenir. Uluslararası altın fiyatlanması bu şekildedir. 1 ONS= 31,1035 gramdır. Örneğin; 1 Ons altın 1800 dolar ise 1 gram altın = 1800/31,1035 = 57,87 dolar etmektedir.

Altının mücevherattaki saflığı “ayar” ile kimyadaki saflığı ise “yüzde” olarak belirlenir. 24 ayar altın demek %100 saf altın, 22 ayar altın demek %91,6 saf altın demektir. Bu nedenle kuyumculardan ziynet eşyası alınırken, kuyumcular altının kaç ayar olduklarını söylerler. Dolayısıyla ileride altın fiyatlarında son durum direkt ziynet eşyasının değerini de belirlemektedir.

 

Türkiye’de külçe altın ve çelik astar şeklinde altın üretme yetkisi, Darphanede ve onun izin verdiği birkaç kuruluştadır. Altın fiyatları salgın, savaş ve afet dönemlerinde genellikle artış eğilimindedir. Bunun nedeni güvenli liman olarak görülmesidir. Türkiye’deki altın fiyatlarını etkileyen iki etken daha vardır. Yukarıda bahsettiğimiz altına olan talep (Yazın düğün dönemi, afet, salgın, ekonomik kriz vs.) ve altının uluslararası piyasalarda fiyatlanırken karşılığının dolar olarak görülmesi nedeniyle dolardır. Bu nedenle altına hiç talep olmazken dahi altın dolardan dolayı yükselebilmektedir. Dolar yükseldiğinde otomatikman altında yükselir diyebiliriz ama aynı durum altın değer kazandığında dolar için söylenemez.

 

2020 Mayıs tarihi ile Altın fiyatlarında son durum:

 Alış  Satış

1gr Altın : 386,12 386,12

Çeyrek Altın: 623,00 623,10

Altın (ONS): 1722,62 1723,66

2020 yılının başından Mayıs ayına kadar corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünya evlerinde geçirdi. Tüm merkez bankaları parasal genişlemeye gitti. Parasal genişlemeden dolayı altına olan ilgi arttı. Karşılaştırma yapabilmesi için 2020 Ocak Ayında Altın fiyatları:

 Alış Satış

1gr Altın : 290,02 290,14

Çeyrek Altın: 470,18 479,77

Altın (ONS): 1.517 1.518

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı