Sağlık

Ani Yüz Kızarması nedir? Neden Olur ?

Yüz kızarması;çekingenlik, heyecanla birlikte ortaya çıkma, mutluluk,ağlama durumlarında ve suçluluk durumlarında fizyolojik olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Ani ve acil durumlarda, adrenalin hormonu salgılanır. Adrenalin hormonu, sempatik sinir sistemini aktive ederek kan dolaşımını artırır, hızlandırır. Bu durumda da yüz bölgesindeki kan damarları genişleyerek damar içi kanlanmada artış ve sıcaklıkta artış meydana gelir. Böylelikle de yüz kızarması denilen tablo ortaya çıkmış olur. Çeşitli araştırmalara göre ani yüz kızarması sosyal izolasyon yaşayan veya sosyal ilişki ve becerilerini tam olarak kullanamayan kişilerde meydana gelir. Özgüven eksikliği ve çocukluk döneminde ebeveynler tarafından kazandırılamamış birtakım özellikler çocukluktan sonraki yetişkinlik döneminde utangaçlığa, çekingenliğe ve buna bağlı olarak da yüz kızarmasına neden olabilir.

 

 ANİ YÜZ KIZARMASI BELİRTİLERİ

Genel olarak ani yüz kızarması belirtilerinde yüzde kızarma ve sıcaklık artışı görülür. Bazı sivilce, diyabet ve tansiyon ilaçları da tedavi sürecinde yan etki olarak ani yüz kızarması yapabilir. Rosacea hastalığında da yüz,yanak ve burun bölgelerinde damarların kalıcı inflamasyonu sonucunda kalıcı bir kızarıklık görülür. Genel olarak heyecanla birlikte seyreden ani yüz kızarmalarına eşlik eden diğer belirti ve bulgular arasında başlıca şunlar sayılabilir:

  1. Yüz kızarmasına eşlik eden heyecan
  2. Mide bulantısı
  3. Baş dönmesi
  4. Solunum sıkıntıları
  5. Halsizlik
  6. Çarpıntı
  7. İshal
  8. Baş dönmesi

ANİ YÜZ KIZARMASINDA TEDAVİ

Ani yüz kızarmasının altında yatan nedenler araştırılmalı ve ona yönelik tedavi edilmelidir. Eğer altta yatan psikolojik nedenler var ise bireyin mutlaka psikolojik destek alması ve bu durumun düzeltilmesi gerekir. Rosacea gibi hastalıklarda ani yüz kızarması hiç geçmeyebilir. Yüzde kalıcı olabilir. Ancak ilaçlar düzenli kullanıldığında az da olsa kızarıklıkta hafifleme görülebilir. Buna ek olarak genel olarak ani yüz kızarmasında alternatif tedaviler uygulanabilir. Estetisyen ile işbirliği yapılarak gerekli cilt bakımları veya sempatik sinir sistemine yönelik tedaviler uygulanabilir. Eğer her zaman olmuyor, sadece utanma, heyecan mutluluk gibi durumlarda ortaya çıkıyor ise bu normal ve olması gereken fizyolojik bir süreçtir.

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı