Sağlık

Ayak Mantarından Kurtulmanın Yolları

Mantarlar yaşamlarını devam ettirebilmek için kendilerine uygun ortamlarda çoğalırlar. Nemli, güneş ışığı almayan ve kapalı alanları üremek için tercih ederler. Mantarların bir çeşidi olan ayak mantarı ise diğer mantar türleri gibi karanlık ve nemli ortamları tercih ettiği için insanların ayaklarında belirirler. Ayak mantarı sorunu, gün içerisinde ayakların aşırı terlemesi, kapalı ve dar ayakkabı kullanılması, ayakların yıkandıktan sonra yeterince kurulanmaması gibi sebeplerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ayak mantarı sorunu olan bir birey çevresindeki diğer kişilere de ortak kullanım alanlarındaki havlu, terlik ve çorap yoluyla bulaştırabilir.

 Ayak mantarı, ayakta cilt tahrişine, ayak kokusuna, tırnak kaşıntısına ve nadir olarak alerjik hastalıklara da neden olmaktadır. Daha çok ergenlik dönemindeki erkeklerde ve ileri yaştaki kadınlarda görülmektedir. Rahatlıkla tedavi edilmesine rağmen hastalık geçtikten sonra ayakların nemli ve kapalı alanlarda kalmasına devam edildiği takdirde ayak mantarı sorunu yeniden ortaya çıkabilir.

Ayak Mantarından Kurtulmanın 4 Yolu

 Kalabalık Ortamları Tercih Etmemek: Hepimiz iş, okul ve dış dünyada bulunduğumuz için ortak kullanım alanlarından faydalanmaktayız. Fakat bu alanlarda ayak mantarı sorunu yaşayan bireyler olduğunu unutmamalı ve mümkün olduğu kadar kalabalık ve ortak kullanım alanlarını tercih etmemeliyiz. Eğer bu alanları kullanmaya maruz kalmışsak gün sonunda ayaklarımızın nemini almalı, temiz bir su ile yıkayıp kurutmalı ve açık bir şekilde bekletmeliyiz.

 Kişisel Bakım Ürünlerimizi Kontrol Etmek: Giydiğimiz çorap, iç çamaşırı, havlu, terlik ve ayakkabı gibi şahsi eşyalarımızın temiz ve kuru olmasına özen göstermeliyiz. Ayrıca kişisel olan bu eşyalarımızı ayak mantarına neden olmamak için ikinci bir kişi ile paylaşmamalıyız.

 Günlük Ayak Bakımı Yapmak: Günlük olarak spor yaptıktan, iş yerine gidip geldikten ve buna benzer ayaklarımızı yoracak ve nemlendirecek durumlardan sonra ayaklarımızı temiz bir su ile yıkamak, kurulamak ve dinlendirmek ayak mantarından kurtulma yöntemleri  arasında gösterilebilir.

 Ayak Mantarını Bitkisel Ürünlerle Korumak: Ayak mantarından kurtulma yöntemleri arasında yer alan diğer seçenek ise ayak mantarına sahip olan bir birey ev ortamında çeşitli bitkisel ürünlerle bu soruna çözüm üretebilir. Her gün düzenli olarak bir su bardağı kadar suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip, mantarlı alana sürerek hastalığın iyileşmesine kolaylık sağlayabilir. Ayrıca sirke, zeytinyağı ve sarımsak gibi doğal ürünlerin kullanılması da ayak mantarı oluşumunu ciddi oranda azaltmaktadır.

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı