Sağlık

Bağırsak Enfeksiyonları Nasıl Oluşur ?

 Bağırsak enfeksiyonu hem çocukluk döneminde hem de yetişkinlik döneminde görülebilen hastalıklardan biridir. Halk arasında ishal olarak bilinir. Her yaşta görülmesine rağmen en çok çocukluk döneminde rastlanır. İshal ile birlikte bulantı ve kusmaya da görülür. Bu da gündelik hayatı olumsuz etkilemektedir. Bağırsak enfeksiyonunun uzun sürmesi durumunda vücutta sıvı kaybı yaşanır. Vücuttaki sıvı dengesinin bozulması ise ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bağırsak enfeksiyonu teşhisi konulduktan sonra tedavi edilmesi gerekir.

Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Bağırsak enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalıktır. Hijyenik olmayan koşullarda hazırlanan yiyeceklerin tüketilmesi ve temiz olmayan tuvaletlerin kullanılması enfeksiyona yakalanma oranını arttırmaktadır. En çok viral bağırsak enfeksiyonları görülür. Bebeklerde ve çocuklarda tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedir?

Tıp dilinde “Gastroenterit” olarak bilinen bu hastalık bakteri, virüs veya parazitlerin neden olduğu bir hastalık türüdür. Bağırsak florasındaki değişikliklere bağlı olarak hastalarda ishal gelişir. Hastalar sulu dışkılama yaptıkları için sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı duyarlar. Genellikle besin zehirlenmelerinde ortaya çıkar. İshal ile birlikte bulantı, kusma şikayeti olur. Bu durum da vücuttaki sıvının azalmasına yol açar. Vücuttaki sıvı kaybı;

l Yorgunluk

l Halsizlik

l İştah kaybı

l Baş ağrısı

l Mide Bulantısı

gibi sorunları meydana getirir.

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için özellikle tuvalet kullanımına dikkat edilmelidir.

Bağırsak Enfeksiyonları Çeşitleri Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonlarının 3 çeşidi vardır. Bunlar;

l Bakteriyel

l Viral

l Paraziter bağırsak enfeksiyonları

Bu enfeksiyon türlerinin hepsinin tedavisi ayrı olduğu için, sağlık kuruluşuna başvuran hastalara Gaita testi yapılır.

Bakteriyel Gastroenterit: Genellikle E.Coli, Salmonella gibi bakterilerin neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonu hastalığı çeşididir. Çoğunlukla besin zehirlenmelerinde ortaya çıkar.

Viral Gastroenterit: Genellikle çocuklarda görülür. Bu enfeksiyonun sebepleri arasında Adeno virüsü, Rota virüsü gibi virüsler bulunmaktadır.

Parazite Bağlı Gelişen Bağırsak Enfeksiyonları: Tenya ve bağırsak kurtlarının oluşturduğu enfeksiyonlardır.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

l Mide ağrısı

l Bulantı

l Kusma

l Yüksek ateş

l Vücuttaki sıvı kaybına bağlı gelişen sorunlar;

l Tansiyon düşüklüğü

l Aşırı susama

l Cilt kuruluğu

l Ağız kuruluğu

l Baş ağrısı

Bu sorunlar bir haftadan fazla sürerse, hastalık ilerler ve daha ciddi sorunlara yol açar. Eğer belirtiler ve oluşan sorunlar düzelmiyorsa, farklı bir hastalığın araştırılması yapılmalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonları Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonları tedavisindeki asıl amaç vücudu susuz bırakmamaktır. Bunun için hastaların bol sıvı tüketmeleri gerekir. Hastaneye başvurulmasa bile bir hafta içinde kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra hastalar patates haşlaması, muz gibi yiyecekler tüketebilir. Ateş sorunu yaşanıyorsa ateş düşürücü kullanılabilir. Bulantı kesici ilaçlar kullanılabilir. İdrar çıkışında azalma, 38 derecenin üstünde ateş, baş dönmesi gibi belirtiler görüldüğü taktirde doktora başvurulmalıdır. Bakteriyel enfeksiyon tespit edilirse antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalık boyunca ailedeki diğer bireylerin,enfeksiyon bulaşma riski yüksek olduğundan dolayı hastanın kullandığı tuvaleti kullanmamaları gerekir.

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı