Genel

Bitki Çaylarının Bağışıklık Sistemindeki Etkileri

Vücudumuzu soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalıktan koruyan en önemli savunma mekanizması bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi vücudumuza giren mikroplar ve mikroorganizmaların ilk karşılaştıkları güvenlik duvarıdır. İşte bu nedenle bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa hasta olmamız da bir o kadar zorlaşır. Yani bağışıklık sistemimizin güçlü olması durumunda daha az hasta oluruz yada hastalıkları kolay atlatabilir, kolay iyileşebiliriz.

Güçlü bir bağışıklığa sahip olabilmenin yolu iyi beslenmekten ve kendimize iyi bakmaktan geçiyor. Doğada bulunan şifa kaynağı bitkilerle yapılan bitki çayları da bağışıklığınızı güçlendirmeniz de yardımcı olur. Bitki çayları sadece bağışıklık güçlendirmenin yanı sıra enfeksiyon ve enflamasyona karşıda koruyucu olmalarıyla bilinirler. Hem korunma yöntemlerinde hem de tıbbi yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bitkiler bağışıklık sisteminin güçlü çalışmasında yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde destek olan bitkiler ve bitki çaylarından farklı olarak günlük rutininiz de yapacağınız etkisi büyük formülleri sizler için derledik.

Zencefil ve Limon

Soğuk algınlığına karşı büyük etkisi olan ve en çok kullanılan zencefil bitkisi, içindeki etken maddesi sayesinde soğuk algınlığına neden olan virüslerin vücuda gelmesine engel olur. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan muzdarip bünyelerin en sık kullandığı doğal yollardan biridir.

Soğuk algınlığı denilince de akla ilk gelen doğal yollardan biride limondur. Anti bakteriyel ve anti viral özelliklerinin yanı sıra, C vitamini açısından zengin olan limonu yemeklerde, salatalarda vb. yerlerde bol bol kullanıyoruz. Limon zencefille bir araya geldiğinde ise bağışıklık sistemi destekleyicilerinden en büyüğü haline geliyor.

Zerdeçal

Süper bir besin haline gelen zerdeçalın aktif bileşeni olarak bilinen kurkumin anti viral ve anti fungal özellikler taşıyor. Bu özellikleri sayesinde soğuk algınlığı ve nezle gibi insanlarda yaygın görülen hastalıklarla savaşıyor. Hindistan da 4000 yıldan uzun süredir kullanılan zerdeçal; vücuttaki fazla oluşan mukusun dışarı atılmasında, yaraları iyileştirmede ve böcekleri uzaklaştırmak gibi pek çok sebeple kullanılıyor. Zerdeçalı yemeklere toz halinde dökerek veya çayını yaprakta tüketip bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayın içinde bulunan teanin gibi bileşenler insandaki bağışıklık sistemini güçlendirme yönüyle de bilinmektedir. Antioksidan kaynağı olan yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun pek çok hastalığa karşı korunmasında yardımcı olur. A , C , E vitaminlerinin de içinde bulunduğu yeşil çay selenyum yönünden de oldukça zengin bir bitki. Bilimsel araştırmalar dahilinde yeşil çayın içerisinde bulundurduğu bazı bakterileri yok etmesi ve grip gibi bazı virüslerin de vücuda girmemesinde büyük rol oynar.

Ihlamur

Güzel kokusuyla beraber özellikle mide ağrısı ve spazmlarını yatıştırıcı etkisi olduğu için bol bol tüketilir. Ihlamur bağışıklık sistemini güçlendirmekte de önemlidir.

Tüm yararlı besinlerde de görüldüğü gibi bu bitki çaylarındaki etkileri de tek kullanımda görmek pek mümkün değildir. Tavsiye edilen bu bitki çaylarının kullanımını alışkanlık haline getirmek bağışıklık sisteminizi her geçen gün daha da güçlendirecektir.

Hem korunma yöntemlerinde hem de tıbbi yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bitkiler bağışıklık sisteminin güçlü çalışmasında yardımcı olur.

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı