Finans

Borsada yatırımcı hataları nelerdir ?

Borsa, birikimlerinizi hisse senedi alarak değerlendirebileceğiniz bir platformdur. Borsada kar edebileceğiniz gibi zarar da edebileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bu makalede borsada yatırımcı hatalarını okumuş olacaksınız.

Hisseleri tanımadan almak

Borsada hisselerini tanımamak yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biridir. Hisse senetlerinin hangi sektörde iş yaptığını, sermayesini ve bilanço analizi gibi derin konuları araştırmadan hisse senedini almak zarar etmenize yol açabilir.

Tüyo peşinden koşmak

İnternette çeşitli sosyal medyalarda tüyo paylaşımları yapılabilmektedir. Yatırımcılarda bu tüyo verenlere uyarak hisse senedi alabilirler. Bu durumda zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bunun yerine piyasayı takip etmeli, kendi stratejinizi oluşturmalı kimseden yardım beklememeli ve en önemlisi kendinizin araştırma yaparak belirlediği hisse senedini almanız daha faydalı olacaktır.

Aceleci davranmak

Borsada her zaman işlem yapmak zorunda olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir. Belki de biraz beklemeniz sizin için daha avantajlı olabilir. Örneğin, bir hisse fiyatının uygun fiyata gelmesini beklemeniz sizin orta vade de daha fazla kar yapmanızı sağlayabilir. Fakat her gün işlem yapmanız, daha kötüsü plan yapmadan bir hedef belirlemeden acele ile işlem yapmak riskli olabilir ve zarar edebilirsiniz.

Bir hissenin sürekli yükseleceğine inanmak

Bir hissenin sonsuza kadar yükseleceğini düşünmek yatırımcının en büyük hatalarındandır. Örnek olarak bir hisse yaklaşık 10 gündür yükseliyor olsun. Sizde bu hissenin sürekli yükseleceğini düşündünüz ve hisseyi yüksek fiyattan aldınız fakat almış olduğunuz  hisse  ani bir fiyat gerilemesinde satmanıza neden olabilir. Bu durumda zararına satmış olacağınızdan paranızın bir kısmını kaybedecekseniz. Bir hissenin sürekli yükselmeyeceğini bilerek işlem yapmanız para kaybetme riskinizi biraz da olsa azaltan faktördür.

Kaybetmem düşüncesine girmeyin

Borsada kar edebileceğiniz gibi zarar da edebileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Ben kaybetmem nede olsa diye düşünmemeli ve kendinize göre plan yapıp ona göre yatırımlarınıza yön vermelisiniz.

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı