GenelSağlık

D Vitamini Eksikliği Hangi Sorunlara Yol Açar

İnsan vücudunda 13 adet vitamin bulunmaktadır. Vitaminler vücudumuzda düzenleyici ve

denetleyici olarak görev alırlar. Vücudumuzun hastalıklara karşı dirençli olması ve bağışıklık sisteminin

olabildiğince yüksek olması vitaminler sayesindedir. Vitaminlerin eksikliğinde ise;

 

l Kas ağrıları

l Görmede bozukluk

l Kemik eğriliği

l Halsizlik

l Yavaş gelişme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Her vitamin eksikliği durumunda ortaya çıkaracak bir hastalık söz konusudur. D vitamini ise önemli görevlere sahip olup, fosfor ve kalsiyumun emilimini gerçekleştirerek bunların, kontrollü bir şekilde vücuda dağılmasını sağlamaktır. Ayrıca kemik ve kas hücrelerinin de çalışmasını denetleyerek vücuttaki kalsiyum oranını dengede tutmaktadır.

 

D vitamininin vücuttaki oranı dengede tutulmalıdır. Azlığı da çokluğu da vücuda zarar verebilir. D vitamini genellikle et ve süt ürünlerinde, güneş ışığı, balık ve bazı yeşil sebzelerde bulunmaktadır. D vitamini eksikliği durumunda ise;

 

l Kas ve kemik ağrılar

l Raşitizm

l Dengede duramama

l Aşırı halsizlik

l Depresyon

l Uyku sorunları ortaya çıkmaktadır.

D vitamini bağışıklık sistemini koruduğu için vitaminin eksikliği durumunda hastalıklara yakalanmak daha kolay olmaktadır. Bunun için D vitamini içeren besinleri tüketmeli ve bağışıklık sistemimizi korumalıyız.

 

D vitamini eksikliği nelere yol açar?

 

İleri düzey D vitamini eksikliğinde ise;

 

l Kronik rahatsızlıklar

l Diyabet

l Romatizma

l Kanser olma riski bile bulunmaktadır.

Bu vitamin eksikliğinin hamileliğe etkisi ise anne ve çocuk sağlığı açısından ciddi oranda sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Henüz doğmamış bir bebeğin tüm ihtiyaçları anneden sağlandığı için, doğum yapacak annede D vitamini eksikliği bulunduğunda doğacak bebeğin kemik eğriliği ve yumuşaması, kaslarda zayıflık ve üreme organlarında kısırlık gibi durumların ortaya çıkması söz konusudur. Ayrıca bebek doğduktan sonra annesinden yeteri kadar D vitamini alamadığı için gelişim döneminde aksaklık, doğumdan ötürü kalıcı bir hastalık ve diş eğriliği gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı D vitamini eksikliği olan bireyin dengeli ve düzenli beslenmesi gerekir. Özellikle hamile olan bireylerin, 65 yaş üstü kişilerin ve 0-4 yaş arası çocukların vücutlarındaki D vitamini oranı oldukça önemlidir. Bol bol meyve, özellikle portakal suyu, tavuk, et, balık ve tahıl ürünleri gibi besinlerin tüketilmesi hem kişinin kendi sağlığı hem de hamile bireyler için ise doğacak bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Güzel yazılar paylaşılan ve emek verilen bir site olması bizleri mutlu ediyor.. Umarım bu azim ve çabanız hiç bitmez 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı