GenelTeknoloji

Elektronik Eşyaları Dezenfekte Etme Yolları

Elektronik cihazları virüsten korumak ve temizlemek için yapılması gerekenler

Sık sık kullandığımız klavye, Mouse, cep telefonu tablet diz üstü bilgisayar gibi eşyaları korona virüsten korumak için dezenfekte etmemiz çok önemlidir. Ancak böyle hassas elektronik bileşenleri su ve sabunla mı yıkamalı yoksa alkol + pamuk ile mi temizlemeli ya da özel UV ışınlarla virüsleri mi öldürmeliyiz? Bütün bu yolların hepsi de bu cihazlar için kullanılabilir. Cep telefon ekranını temizlerken dokunmatik yeteneğini kaybetmemesi için kimyasal içerikli temizlik ürünleri önerilmeyebilir. iPhone bu tür ürünlerle telefon ekranının temizlenmesinde bir mahsur olmadığını ifade ediyor. Ancak diğer üretici firmalardan bu konu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Ama günlük olarak aile fertlerinin ortak kullandıkları bu cihazları bir şekilde dezenfekte etmemiz gerekiyor. Çünkü bu virüs çok yeni ve çok çabuk yayılıyor. Her eşyanın üzerinde günlerce pusuda bekleyebilir. Tek korunma yolumuz temizlik. O halde telefonlarımızı temizlemenin birkaç yolunu hep beraber inceleyelim.

 

Mikrofiber Bez ve Sabun

Elimize mikrofiber bez alarak ve yeşil sabunlu suya batırıp iyice sıktıktan sonra telefon ekranlarını, TV ekranlarını tablet ve laptop ekranlarını silelim, arkasından kuru pamuklu bez ile kurulayalım. Hemen sonra da ellerimizde virüs kalabileceği için ellerimizi sabunlayıp kurutalım. Sonra da 80 derece limon kolonyası ile bir güzel dezenfekte edelim. Bu işlemi cep telefonları için her gün yapalım

Cep telefonlarını UV ışın yayıcı Kutuya Koyarak Dezenfekte Etmek

Piyasada bir telefonun girebileceği UV ışınlar yayan kutucuklar var. Soeland akıllı telefon dezenfektanı olarak satılan bu ürünü kullanarak her gün telefonunuzu ve o boyutta sık kullandığınız bir eşyanızı bu kutuya yerleştirip UV ışınlarına maruz bırakabilirsiniz. Kutudan cihazı çıkarmadan önce, ellerinizi de su ve sabunla iyice dezenfekte edin. Böylece hem elleriniz temiz olur hem de kutudan çıkardığını cep telefonunuz birkaç saatliğine bakteri virüs barındırmayacaktır. Telefonunuzu aile fertlerinin kullanmasına da izin vermeyin. Herkes kendi telefonunu kullansın.

 

Suyu İsraf Etmemek

Ellerimizi her aklımıza geldiğinde ya da bir nesneye temas ettirdiğimizde su + sabunla yıkamalıyız. Ancak ellerimizi sabunlarken çeşmeyi de açık bırakmakla büyük bir su israfına neden oluyoruz. Bunu önlemek için elleri 20 saniye sabunlarken çeşmeyi kapalı durumda bırakalım.

Mikrofiber Bez Sıcak su ve Çamaşır Suyu

Kokusuz çamaşır suyunu 2 L 98 derecede 5 dakika kaynatılıp soğutulmuş suya bir kahve fincanı olacak şekilde boşalttıktan sonra bu bezle kapı kollarını klavye bilgisayar kasası kumanda, yerel telefon, fax, masa sehpa gibi eşyaların üzerini silebiliriz. Sonra da kuru bir bezle kuruttuktan sonra bu bezleri 90 derecede makinede yıkayabiliriz. Kaynatılınca hasar görmeyecek eşyalarınız varsa, Korona virüs ile ilgili bu haber de sizi sevindirecektir. 98 derecede 5 dakika kaynatılan bir suda Korona virüs yaşayamaz. Bu bilgiyi de dikkate alarak kaynattığınızda bozulmayacak eşyalarınızı bu şekilde dezenfekte edebilirsiniz.

 

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı