Sağlık

Göz Alerjisi Nedir Belirtileri Nelerdir?

 

Bahar aylarında ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biride göz alerjisi olduğu görülmektedir. Göz alerjisi acısız ağrısız hastalık grubundan olmasına rağmen insanı rahatsız edebileceği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Uzmanlar kızarmış gözler ve yanakların, şişmiş ve akıntılı burnun genel olarak alerjinin sık karşılaşılan belirtilerinden olduğunu söylemişlerdir. Bahar mevsimlerinin en çok gözlerimizi etkilediğini söyleyen doktorlar, alerjik rahatsızlıklar yanı sıra gözlerimizi fazla yorduğumuzda artabildiğini ifade etmişlerdir. Göz alerjisinin tek başına görülmesinin yanı sıra buna burun alerjiside eşlik edebiliyor.

 

Uzmanlara göre göz alerjisi gözün herhangi bir maddeye olan tepkimesi olduğunu söylemektedir. Bu tepkimeler şu şekilde sıralanabilir; çiçek tozu, kimyasal ilaçlar, farklı kokular, ağaç tozları, çimen, yabani otlar, evcil hayvanlar ve hatta bazı alerjik ilaçlar örnek gösterilebilir.

Göz alerjisinin belli başlı belirtileri olmaklar beraber bunlardan en bilinenleri; gözlerde kuruluk ve kızarıklık, sürekli kaşınma hissi, ilerleyen zamanlarda gözlerden yaş gelmesi, bazı durumlarda hapşurma hissi, burun akıntısı ve gözlerde bulanıklık bunlara örnektir.

Tedavinin Önemli Basamağında Yapılması Gerekenler

Alerjiye yol açan etmeni ortadan kaldırmak uzmanlar açısından önemle vurgulanmaktadır. Atmosferimizde çeşitli bitki parçası canlı, toz zerreleri ve canlı atıkları gibi gözle göremediğimiz etmenlerden bünyemizin hangisinden etkilendiğini bilmek zordur. Bu bakımdan doktor denetiminde olmak önemlidir. Ayrıca alerjinin tespit edilmesinde hastanın kendisini doğru ifade etmesi tedavinin aza indirgenmesi için önemlidir. Alerjinin görüldüğü mevsim, başka bir alerjene olan duyarlılık, nasıl bir beslenme alışkanlığı olduğu, hatta kullandığı temizlik malzemesi çeşidi bile alerjinin saptanmasında önemli rol oynamaktadır.

Göz alerjisine yol açan sebeplerin olağan durumdan fazla gözyaşı salgılanması, sık sık gözlerde çapaklanma olması, şişlikle berbaber belirgin düzeyde kızarıklık, yine kaşıntıyla beraber gözlerde kanlanma olduğunu belirten uzmanlar, genel olarak alerjen maddelerden daha az miktarda etkilenmek için şu önerilerde bulunmaktadırlar;

Mevsim şartlarından dolayı havalandırma yapmak yerine klima kullanınız. Klimaların filtreleme özelliği olduğundan dolayı alerjinin gerçekleştiği durumlarda kullanılması gerekmektedir. Bu sayede dışarıdan girebilecek zerreciklerin odayla temas etmesi engellenmiş olur. Mevsimlerden bahar ve yaz ayları alerjinin yoğun olduğu için güneş gözlüğü kullanılması önerilmektedir. Güneş gözlüğü göze toz kaçmasını önlediği gibi güneşin zararlı ışınlarından da gözlerimizi korumuş olmaktadır. Eğer alerjiniz çok şiddetliyse gözün kenar kısımlarını kapatan gözlükler kullanmanız önerilmektedir. Gözünüzde alerji oluşmaya başladıysa kesinlikle elinizle gözünüzü kaşımayın ve ovuşturmayınız. Yatak odamızda bile toz çekmeme özelliği olan kumaşları, sık yıkamaya elverişli yatak örtüleri ve nevresimler kullanmaya özen gösterelim.

Evde eğer toz alacaksak ıslak bez kullanmalıyız. Hayvanlara karşı alerjinizde varsa münkünse hayvan beslemekten uzak durunuz. Yinede evcil hayvanınızdan uzak kalamıyorsanız onu sık banyo yaptırınız ve evde fazla dolaştırmamaya çalışınız. Yiyerceklerinizi açıkta bırakmayınız ve sıksık yıkayınız. Çiçekleriniz için suni gübre kullanmayınız. İşiniz bittikten sonra ellerinizi ve yüzünüzü bol su ile yıkayıp asla başkasının havlusunu kullanmayınız. Kırsal kesimlerde göz alerjisi sık karşılaşılan bir durumdur bu sebepten kırsalda dahada özen gösteriniz. Tedavinizi bu şekilde devam ettirebilirsiniz. Eski sağlığınıza kavuşmak çeşitli değişkenlere bağlı olarak zaman alacaktır.

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı