Genel

İyi Bir İlişkinin Temelleri

İyi bir ilişki her şeyden önce her zaman olumlu olaylar içeren ilişki değil, olumlu ya da olumsuz her durum karşısında bireylerin birbirine duyduğu güven duygusudur. Peki ilişkiyi her zaman iyi düzeyde tutmanın püf noktaları nelerdir? Hep birlikte aşağıda yer alan maddeleri inceleyelim.

 

1) Partnerinize güvenin

 

Güven, her ilişkinin anahtarıdır ve olmazsa olmazıdır. Partnerinize güven duymadığınız zaman kafanızda her daim bir soru işareti var olacak ve şüphe ile adım atacaksınız. Herhangi bir olay olduğunda o olaya yaklaşımınız, tutumunuz, düşünceniz ve kararınız bu güven karşısında şekillenmektedir. Eğer ki bir ilişkideki güven sarsıldıysa o güveni onarın ya da tamamen o ilişkiyi bitirin. Lakin hiçbir zaman kararsız kalıp iki arada bir derede sürüklenmeyin.

 

2) Partnerinizle sinirliyken değil sinirleriniz yatıştığında konuşmayı tercih edin

 

Partnerinizle sinirleyken konuşmak olayı daha da çok büyütmeye neden olacaktır. Belki de sıcak sıcağa konuşmak iyi bir tercih olarak görülse de düşünülmeden söylenilen her söz kalp kırmakta ve ilişkileri sarsmaktadır. Sağlam bir ilişkide her zaman mantıklı ve sakin konuşmak gerekir. Eğer ki bir söylediğimiz diğer söylediğinizi tutmazsa ya da söyledikten hemen sonra o sözden pişman olursanız ilişkiniz sağlıklı yürümeyecektir.

 

3) Sosyal medyada konuşmak yerine birebir konuşmayı tercih edin

 

Günümüzde iletişim kolaylığı bakımından sosyal medya çok sık tercih edilse de birebir iletişim kurmak kadar sağlıklı değildir. Çünkü göz teması ve jest mimik olmaksızın kurulan iletişimler tehlikeye düşmekte ve ilerleyen sürelerde sıkıntılara yol açmaktadır. En basitinden ‘Böyle mi demek istedin’ tarzından cümle kaymaları meydana gelmektedir. Oysa ki yüz yüze konuşulduğunda sosyal medyanın aslında çok da kafaya takmamak gerektiği ve yüz yüze konuşmanın çok daha sağlıklı olduğu anlaşılacaktır.

 

4) Basit sorunları ya da küçük şakaları abartmayın

 

Basit sorunlar adı üstünde ‘basit’ olarak kalmalı ve büyütülmemelidir. Kısacası pireyi deve yapmamak gerekir. Çünkü her ilişki temelinde biraz mizah anlayışı olmakla birlikte daha çok gülümsemek için basit şakalar tercih edilir. Eğer ki basit şakalara da maruz kalmak istemiyorsanız bu durumu ilişkinin en başında partnerinize söylemeniz gerekmektedir.

 

5) Partnerinize güzel sürprizler yapın

 

İnsanoğlu doğası gereği hiç beklemediği andan hiç beklenmeyen bir şey ile karşılaştığında (olumlu olmak takdiriyle) her zaman adrenaline kapılır ve vücudunda fazla miktarda mutluluk hormonu salgılanır. Güzel sürprizler hayatımızın her anında kullanılabilecek bir seviyede olmakla birlikte partnerimize duyduğumuz güveni arttırır ve sağlam ilişkilerin temelini atar. İnsan, kendini sürprizler karşısında değerli ve özel hissettiği için bu jeste önem vermektedir.

 

6) Fazla yakınlığın getirdiği uzaklık olmasın

 

Bir insanla çok iç dış olmak, yediği içtiği ayrı gitmemek, her zaman her yerde birlikte olmak bir müddet sonra o kişi ile anlaşmazlıklara ve aranızda doğacak olan diğer sorunlara yol açar. Bu sorunlar genellikle en küçük bir şeyi ileri sürme ya da hedef gösterme şeklindedir. Eğer ki her samimiyeti dozunda bırakırsanız partnerinizle aranızda olan sınırı belirlemiş olursunuz. Belirlenmiş mesafe her iki bireyi koruyup, haklarını korur ve sonuna kadar o hakkı savunur.

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı