Genel

Karantinada okuyabileceğiniz 5 Muhteşem Eser

Karantinada bile sizleri yanlız bırakmayacak sadık dostunuz " Kitaplar " hakkında 5 öneri.

Karantina Günlüklerinde Türk Edebiyatından Öneriler
“Bonuslu” 

Ülkemiz için, kendimiz için, sevdiklerimiz için en çok da insanlık için evde kalıp; hayatı eve sığdırdığımız bu günlerde bol boş zamanımız oluyor. Bir an olsun gündemden uzak kalmak için, stres atmak için, biraz daha hayattan zevk almak için bizler de sizlere Türk Edebiyatı’nda beğenilmiş, hakkında güzel yorumlar edinmiş 5 tane roman öneriyoruz. Keyifli okumalar.

       

  • Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan

Türk Edebiyatı’nın tartışmasız efsane isimlerinden olan, öykü kitapları ve şiirleriyle ün yapmış Sabahattin Ali; İçimizdeki Şeytan romanında, Ömer ve Macide’nin dramatik aşkı işlenmiştir. Toplumsal sorunlara ve iç problemlere değinmekte usta olan Sabahattin Ali bu romanı 1940 yılında kaleme almıştır. Çaresizlik ve bunalımın baş gösterdiği, üstüne parasızlığın da geldiği durumdan hareketlenerek yazdığı bu romandan çıkarabileceğimiz çok mesaj var.

  • Elif Şafak – Aşk

Eserleri onlarca dile çevrilen ve dünyada da tanınmış Türk Edebiyatı’nın güzidelerinden Elif Şafak, tasavvuf felsefesini eline alarak; aşk konusu içerisinde işlediği romanıdır. Roman, Ella Rubinntain adlı yaşı ilerlemiş bir kadının okuduğu ve dini, tasavvufi öğeleri barındırdığı kitabın ardından başından geçen serüven, devinim içerisinde verilmiştir. Tüm bunları anlatırken geçmişi de unutmuyor Elif Şafak, aşkı 40 kural ile belirtmektedir. Bu 40 kural da rastgele seçilmiş 40 kural değildir, Şems’in söylev ve konuşmalarından ilham alarak türetmiştir.

         

  • Ahmet Ümit – Beyoğlu Rapsodisi

Türk Edebiyatında polisiye roman deyince akla gelen ve bu türde en başarılı örnek veren Ahmet Ümit’in tartışmasız en efsane romanlarından; Beyoğlu Rapsodisi. Genelde sonu kestirilmeyen polisiye romanlarla ünlenen Ahmet Ümit, bu romanda finalde çıtayı en yükseğe çıkarıyor. Romanda üç arkadaşın öyküsünden bahsediliyor. Ümit’in her zamanki mekanı Beyoğlu’da büyümüş, orada yaşamış üç kişi. Ölümsüzlük için başlayan ölümler; günümüz Babil Kulesi, soluk soluğa gergin bir roman ve hiç e alışılmamış bir final ile Beyoğlu Rapsodisi sizleri bekliyor.

   

  • Kiralık Konak – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Türk Edebiyatı’nın yapı taşlarından olan ve Milli Edebiyat Dönemine damga vurmuş bir isim; Yakup Kadri Karaosmanoğlu. Hemen hemen her türde eser vermiş biri olan Yakup Kadri, Kiralık Konak’ta; Osmanlı İmparatorluğu çöküş dönemi içerisine girmiştir. Kuşak çatışmasına dayalı bu romanda, batılılaşma fikrine de değinilirken, giyilen kıyafetler üzerinden bir eleştiri e yapılmaktadır. Geçmiş döneme ışık tutan Kiralık Konak’ı okuyalım, okutalım. Tarihimizi öğrenelim.

 

  • Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan Kemal

Toplumcu gerçekçiliğin özene bezene işlendiği eserleriyle tanınan  ve sorunlara göz yummayan Orhan Kemal, Bereketli Topraklar üzerinde romanı kendisinin başyapıtı olarak kabul görülür. İşçilik ve köylü sorunlarının bir gestalt (bütüncül) içerisinde verildiği bu romanda; sadece bununla da kalınmayarak toplumun sosyal durumuna da değiniliyor. Emek ve sermaye dengesine de kulak kapatmayan Orhan Kemal bu romanda bizleri günümüzden bir hayli geriye götürüyor.

*Bonus: Acımak – Reşat Nuri Güntekin

Türk Edebiyatı klasikleri içerisinde çok önemli konuma sahip olan Acımak, akıcı olmakla birlikte; çok kısa bir zamanda bitirilecek tarzda roman. Henüz çocuk yaşta gördüğü ortamdan dolayı kötü etkilenen bir idealist öğretmenin, yıllar sonra babasının ölmesinin ardından bir şekilde babasının güncesine ulaşır. Bu günlüğü okuyan öğretmen şaşırıp kalır. Çünkü babası için daha önce ulaştığı yargıların doğru olmadığı kanısına varır. Sadece babası ile de ilgili değil; günlüğü okuyan öğretmen kendi hayatı ile de ilgili yeni bilgilere ulaşmaktadır. Tek solukta okuyabileceğiniz türden olan bu roman için şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı