Kadınlar İçin

Kırılgan Tırnaklardan Kaçının En İyi 10 İpucu

Tırnaklarını beslemek ve korumak için kullanabileceğiniz 10 yöntemi sizlere sunuyoruz.

Tırnak yarılması ve uzunlamasına tırnak çatlakları kadınlar arasında yaygın olarak görünmektedir. Bu iki hastalığa birlikte “kırılgan tırnak sendromu” denir. Tırnaklarda oluşan sırtlar, yarık tırnakların gelişmesine yol açabilir. Kabarık tırnaklara genellikle nem eksikliği, zayıf  beslenme , aşırı ıslanma ve kuruma, endokrin hastalığı, tüberküloz, zatüre vb. Gibi tıbbi sorunlar neden olsa da, liken planus gibi bazı cilt hastalıkları (Kaşıntılı bir hastalık) ciltte veya ağızda döküntü.) ve  sedef hastalığı  kırılgan tırnaklara neden olabilir. A vitamini eksikliği, onikoskizinin koşullarını da oluşturabilir.

Onychoschizia, hassas tırnak yatağına bölünmüş alanın, enfeksiyon yatağının içine girmesine izin veren zararlı bakterilere ve mantarlara izin verebileceğinden ağrılı olabilir.  Tırnak mantarının  tedavisi zor olabilir ve çivi altına tırnak yatağına sızdığında tırnağın tamamen ayrılması dahil olmak üzere tırnağa geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir.

Hastalık veya büyük cerrahi sonrası eau hattı adı verilen ince bir enine çizgi oluşabilir.

Bir antihistamin tablet alın ve kalamin losyonu üzerine kurulayın.

Bu tarz sorunların en iyi ve en etkili tedavisi ve önlenmesi, bölgeyi soruna neden olan koşullardan korumaktır. Ayrıca kırılgan tırnaklar için koruyucu ipuçları da ekleyebilirsiniz.

1- Tekrarlanan bir ıslak-kuru döngüsü, cildi kurutur   ve ellerinizden ve tırnaklarınızdan nemi emer  . İlk adım, tırnaklarınızı ıslatma sıklığını azaltmak olacaktır.

2- Su ve temizlik ürünleri kuru  ve hasarlı tırnakların ana suçlusudur . Bu nedenle, mutfak ve çamaşırhane dahil ev işi yaparken ince pamuklu eldivenlerin üzerine plastik veya kauçuk eldiven giymeyi alışkanlık haline getirin.

3- Uzun tırnaklar nesnelere çarpabilir, yarma ve soyma problemini daha da kötüleştirebilir, bu nedenle ekstra basıncı ve tırnakların yarılmasını azaltmak için tırnakları kesilmiş halde tutun. Tırnaklarınızı haftada bir kesmek için kaliteli bir tırnak makası kullanın.  Tırnak nemini iyileştirmek için vazelin gibi nemlendiriciler (yumuşatıcı) kullanın.

4- Tırnaklarınıza ” E “Vitamini ile masaj yapmak tırnakları güçlendirmeye ve tırnakların ayrılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

5- Dökülmüş tırnakları önlemeye yardımcı olan kalsiyum ,  magnezyum ve silika gibi mineraller bakımından zengin oldukları için yapraklı yeşil sebzeler ve süt ürünleri ile zenginleştirilmiş bir diyet yapın . Ayrıca, günlük diyetinize havuç, badem ve süt gibi biyotin açısından zengin gıdaların alımını artırın. Biyotin tırnaklara emilir ve ayrılmayı önlemeye ve güç katmaya yardımcı olur.

6-Bölünmüş tırnak oluşumunu önlemek için aseton içermeyen bir oje çıkarıcı kullanın.

7- MD Forte gibi alfa-hidroksi asitler içeren losyonları veya Elon gibi lanolin içeren losyonları, elleri ıslatmadan önce ve sonra tırnaklara sürün.

8- Tırnak cilası kullanmayı tercih ederseniz  , besleyici bir taban kat kullandığınızdan emin olun ve cilayı asla tırnağınızdan sıyırmayın veya soymayın.

9- Tırnaklarınızı asla araç olarak kullanmayın. Tırnak uçları olan bir telefonu çevirmeyin; bir kalem kullan. Zımba pimlerini, çıkartmaları ve diğer nesneleri çıkarmak için tırnaklarınızı kullanmayın. Bu görevler makas, pense veya kürdan gibi aletlerle daha iyi gerçekleştirilir ve Tırnaklarınız sağlıklı kalır.

10 -Tırnaklarınızı törpülerken ileri geri hareket ettirmekten kaçının. Bunun yerine, tırnaklarınızı bir yönde törpüleyin ve nemliyken bölünmeye daha yatkın olduklarından asla ıslakken törpülemeyin. Keskin açılardan kaçının. Hemen küçük çatlaklara, takılmalara ve kırılmalara mağruz kaldığınızda törpü kullanın.

Kişinin yaşına, sağlığına ve sindirim fonksiyonuna (bu nedenle emilim) bağlı olarak, takviyeler faydalı olabilir, ancak her şeyden önce optimal tırnak sağlığı için yukarıda belirtilen ipuçlarını izleyin.

Masaj İpucu: 1 çay kaşığı buğday tohumu yağını 2 çay kaşığı hint yağı ve tuzla birleştirin. İyice karıştırın ve temiz, hava geçirmez bir kaba aktarın. Bu karışımın küçük miktarlarını tırnaklarınıza düzenli olarak masaj yapın. Zayıf tırnaklarınız yakında süper güçlü sert olanlara dönüşecek.

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı