Kadınlar İçin

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir ?

Sağlıklı yaşam için son dönemin tercih edilen yeni çayı, antioksidan deposu olan, metabolizma hızını artıran ve vücudu temizleyen matcha çayıdır. Aslında matcha sadece çay değil, tatlı ve yemeklere de ekleyebileceğiniz, yeşil çayın toz halidir. Şimdi matcha çayı nedir, nasıl hazırlanmalıdır, ne kadar tüketilmelidir ve matcha çayının faydaları nelerdir sırayla ele alalım.

Matcha Nedir?

Matcha, yeşil çay yapraklarının işlemden geçirilerek toz haline getirilmesiyle elde edilir. Matcha çayı toz halinde olduğu için diğer çaylarda olduğu gibi süzerek özütünü değil, tamamını tüketirsiniz. Bu da yeşil çayın faydalarından daha iyi yararlanmanızı sağlar.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır, Ne kadar Tüketilmelidir?

Matcha çayı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Bunlar, çayın tam olarak toz haline gelmiş olması ve suyun sıcaklığıdır. Tam olarak toz haline gelen matcha çayı içme sıcaklığındaki sıcak suya eklenerek babmu kaşıkla karıştırılmalıdır. Gün içinde en fazla 2 ya da 3 fincan tüketilmelidir.

Matcha Çayının Yan Etkileri Var mıdır?

Matcha çayı sadece Japonya’da yetiştirilmektedir ve sağlıklı bir insan için hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat, demir eksikliği, ishal, reflü, böbrek taşı ya da böbrek yetersizliği gibi rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemeleri gerekmektedir. Hamile ve emziren kadınların ise doktora danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Kanseri Önlüyor

Yeşil çayın içerisinde vücudumuzu tehlikeli serbest radikallerden koruyan çok güçlü antioksaidanlar bulunmaktadır. Yeşil çayın içerisinde bulunan en güçlü antioksidan ise anti-kanserojen olan ECGC (Epigallocatechin gallate)’dir. Matcha çayında yeşil çaya oranla 137 kat daha fazla ECGC bulunmaktadır. Bu yüzden matcha çayı bu anlamda yeşil çaydan çok daha etkili bir çaydır.

Daha Fazla Kalori Yakılmasını Sağlıyor

Matcha çayı diğer çaylara kıyasla metabolizmanın 4 kat daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Böylece daha çok kalori yakılmış oluyor. Egzersizden önce matcha çayı içerseniz normalden daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Yaşlanmayla Savaşıyor

Yeşil çay iltihapla, yaşlanmayla ve oksidasyonla savaşma özelliklerine sahiptir. Bu yüzden sağlıklı ve uzun yaşamak da önemli bir rol oynuyor. Yaşlanmayla savaşmak için matcha çayını ölçülü olarak tüketmeyi alışkanlık edinebilirsiniz.

Kolestrolü Düşürüyor

Araştırmalar sonucunda, matcha çayı içenlerde kötü kolestrolün düşük, iyi kolestrolün yüksek olduğu görülmüştür.

Hafıza ve Konsantrasyonu Güçlendiriyor

Matcha çayının içinde yeşil çaya göre 5 kat daha fazla L-theanine bulunmaktadır. L-theanine, serotonin ve dopamin hormonlarının salgılanmasını sağlayarak hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir.

Detoks Etkisi Yapıyor

Matcha çayının klorofil oranı yüksektir. Klorofil kanı temizleyerek detoks etkisi yapmaktadır. Ayrıca matcha çayı, kimyasal toksin ve ağır metallerin vücuttan atılmasını sağlar.

Matcha Çayı Enerji Verir

Matcha çayının faydaları arasında enerji vermesi de bulunuyor. Matcha çayında bulunan kafein, kahvelerde bulunan kafeinden daha sağlıklıdır.Theophlline olarak adlandırılan bu kafein, hiçbir olumsuz etki göstermeden enerjik kalmanızı sağlar.

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı