Genel

NASA, Kozmosun Yeni Görüntüsünü Paylaştı

30 yıl önce uzaya fırlatılan Hubble Uzay Teleskopu’ndan yeni bir görüntü geldi.

ABD Havacılık Ve Uzay Ajansının meşhur adıyla NASA, 30 yıl önce uzaya Hubble Uzay Teleskopu’nu yolladı. 30. Yılı olması sebebiyle de kozmosun yeni bir görüntü astronomi severlerle paylaşıldı.

Dünya’dan tahminen, 163 bin yılı uzaklıkta olduğu öngörülen Samanyolu Gökadası’nın yakınlardan bir tane fotoğraf paylaşıldı. Samanyolu Gökadası çevresinde muazzam bir yıldız oluştuğu görülüyor. Dev kırmızı ve bulut biçimde olan görüntünün “NGC 2014” olarak tanımlandığı öğrenildi. Bundan daha küçük meydana gelen şeklin ise “NGC 2020” olarak tanımlandığı söylendi.

“Kozmik Resif”

NASA’nın paylaştığı bu resim sonucu bir çok bilgi ortaya atıldı. Gökbilimciler ise bu görüntüye “Kozmik Resif” adını verdi. Bunun da tartışmasız en büyük neden cismin deniz altı dünyasına benzediğinden dolayıdır.  “Yıldız oluşum bölgesi” olarak da tabir edilen görüntünün en çarpıcı yanı ise, 30 yıldır uzayda olan Hubble Uzay Teleskopu’nun en net resmi.

ABD Havacılık Ve Uzay Ajansı’nın, 30 yıl önce uzaya gönderdiği olmuş olduğu Hubble Uzay Teleskopu’ndan biraz bahsedelim Gök bilimi adına 1990 senesinden beri çektiği görüntülerle ve bu görüntüler ışığında verdiği bilgilerle aşırı derecede yardımcı olmaktadır. Bunun tartışmasız en somut örneği ise geçen sene bilimsel alanda yapılan çalışmalar, incelemeler ve sonucu olarak yayınlanan makalelerdir.

Geçen seneye baktığımızda, Hubble Uzay Teleskopu’nun gönderdiği görüntüler ve bu görüntülerden elde edilen veri vasıtası ile yaklaşık olarak 1000 makale yayınlandı. Uzay ve gökbilimciler için çok önemli olan bu sayı astronomi severleri ve takip edenleri de bir hayli heyecanlandırdı.

Tüm bu görüntüler heyecanlandırırken gökbilimciler yeni görüntüler için ABD Havacılık Ve Uzay Ajansı NASA’dan gelecek görüntülere gözlerini dikti. .

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı