GenelTeknoloji

Pandemi Sonrası E-Ticaret Sektörü Ve Geleceği

Hepimizin zaman zaman evden çıkmaya üşenip en basit ihtiyaçlarını dahi internet üzerinden kapısında kadar getirttiği olmuştur. Bazen çok uygun fiyatlı ürünler, bazen ise birbirinden hesaplı kampanyalar çeşitli internet sitelerine olan ilgiyi arttırmış, bunun yanında ceplerimizin de nispeten dolu kalmasını sağlamıştır. Corona virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafe tedbiri, E Ticaret sektörü için bir fırsata dönüşmüştür. Başarılı altyapısıyla bu zor günlerde herkesin imdadına yetişen bu sektör hizmetlerinin karşılıklarını, corona virüsü öncesi döneme oranla çok daha fazla almıştır. Bu durum yatırımcıların yüzünü güldürmüştür. Fiziksel ticaretin durma noktasına geldiği bu süreçte, insan ihtiyaçlarının devam etmesinin göz ardı edilemeyecek bir husus olması, E Ticaret sektörü hareketliliğin artmasına neden olmuştur. Corona virüsü zaten dijital yönde dönüşmekte olan ticaret sektörünü büyük bir hızla gelişme etkisi yaratmıştır.

Corona Virüsü Öncesine Göre E Ticaret Sektöründeki İlerleme

İlk olarak corona virüsü öncesinde başta meyve ve sebze olmak üzere birçok gıda grubunun satışı, büyük ölçüde tüketicinin doğrudan almayı tercih ettiği ürünlerdi. Fakat pandemi sürecinde bu grubun E ticaret yoluyla satın alınması konusunda adeta devrim gerçekleşti.

Tüm dünya piyasalarında şok etkisi yaratan pandemi sayesinde ticarete yönelik bakış açısı en muhafazakar insanlarda dahi E ticaret lehinde değişti.

Ticarette değişen bir diğer önemli unsur artık geleneksel ticaret aktörlerinin de E ticaret sektörüne kayma zorunlulukları ve E ticarette ki birçok değişkene de ayak uydurmak zorunda kalmalarıdır. Örnek olarak; geleneksel ticaretten tamamen farklı olarak E ticarette pazarlama da dijital olarak yapılmaktadır. Bu durum daha önceden satış konusunda olduğu gibi, pazarlama konusunda da geleneksel yöntemi izleyen firmalar için, adapte olması daha güç bir unsur. Böylelikle yeni rekabet alanlarını da kendiliğinden açılmış olmaktadır.

Corona virüsü salgınını fırsata çevirerek dijital dönüşümlerini tamamlamak için kullanacak olan firmalar, şüphesiz salgından büyük kazanımlar elde etmiş olarak çıkacaklar. Bunun en önemli göstergesi olarak yetkili kuruluşların açıklamalarına göre salgın süresince E ticarette gerçekleşen satışların, yüzde 30 dolaylarında artmış olması gösterilebilir. İlk defa internetten alışveriş yapmış kişiler muhtemelen bunu bir alışkanlık seviyesinde geliştirerek, salgından sonra da bu durumun devam etmesi bekleniyor.

E ticarette yaşanan bu gelişmeler piyasanın halihazırdaki kurumlarında da büyük dönüşümler yaratmış vaziyette. E ticaretten yapılan alışverişlerin artmasıyla salgın öncesinde tekstil alanında satış yapan E ticaret firmaları, artık market ürünleri de satmaya başlamış durumda. Ayrıca E ticarette yaşanan bu olağanüstü hareketlilik kredi kartı kullanımını da arttırmış ve bankacılık sektörüne de katkısı bulunmuştur.

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı