Finans

Portföy ve Portföy Yatırımı Nedir?

 

Portföy Nedir?

 

Portföy, tahviller, emtialar, hisse senetleri ve nakit eşdeğerleri gibi finansal varlıkların yanı sıra yatırım fonları, borsada işlem gören ve kapatılan fon dâhil fon muadilleri grubudur. Portföy, sanat, gayrimenkul ve özel yatırımlar gibi halka açık olmayan menkul kıymetlerden de oluşabilir. Para piyasası hesapları, bu kavramın düzgün çalışması için tam olarak yaralanır.

 

Bir yatırım portföyü, uygun bir risk-getiri portföyü tahsisi gerçekleştirmek için çeşitli varlık sınıflarını ve/ veya yatırım türlerini temsil eden, farklı boyutlarda parçalara bölünmüş bir pasta gibi düşünülebilir.

 

Çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmak için, birçok farklı menkul kıymet kullanılabilir, ancak hisse senetleri, tahviller ve nakit genellikle portföyün temel yapı taşları olarak kabul edilir. Diğer potansiyel varlık sınıfları, bunlarla sınırlı olmamak üzere gayrimenkul, altın ve para birimini içerir.

 

Portföy Yönetimi Nasıl Yapılır?

Portföyler, doğrudan yatırımcılar tarafından tutulur ve/veya finans uzmanları ve para yöneticileri tarafından yönetilir. Yatırımcılar, risk toleransları ve yatırım hedefleri doğrultusunda bir yatırım portföyü oluşturmalıdır. Yatırımcıların çeşitli amaçlar için birden fazla portföyü de olabilir. Her şey bir yatırımcı olarak hedeflerine bağlıdır. Bir portföyü doldurmak için, yatırım seçerken hem risk toleransı hem de zaman ufku göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Portföy Yatırımı Nedir?

Portföy yatırımı tahvil, hisse senedi veya başka bir finansal varlığın mülkiyeti olup, zaman içinde getiri veya değer kazanması ya da ikisini birden kazanması beklenir. Aktif bir yönetim rolü içerecek olan doğrudan yatırımın aksine, varlıkların pasif ya da devralınmasını gerektirir. Portföy yatırımları terimi, devlet tahvili, hisse senetleri, yatırım fonları, hisse senetleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, borsa yatırım fonları ve banka mevduat sertifikaları gibi çok çeşitli varlık sınıflarını kapsar.

 

Portföy Yatırımı Kaç Kategoriye Ayrılır?

Stratejik yatırım, uzun vadeli büyüme potansiyeli veya gelir getirisi ya da her ikisi için finansal varlıkların uzun süre elde tutulması amacıyla satın alınmasın içerir. Taktik yaklaşım, kısa vadeli kazançlar elde etme umuduyla aktif alım ve satış faaliyetini gerektirmektedir. Portföy yatırımı, bir getiri, değer artışı ya da her ikisini birden kazanacağı beklentisiyle satın alınan bir varlıktır. Portföy yatırımı, doğrudan yönetim anlamına gelen doğrudan yatırımın aksine pasiftir.

 

Risk Toleransı nedir?

Risk toleransı ve zaman ufku, herhangi bir portföy yatırımını seçmede anahtar faktörlerdir. Bir portföy yatırımı, kısa veya uzun vadede getiri elde etmek amacıyla satın alınan herhangi bir mülk olabilir. Bir portföydeki yatırımların bileşimi bir dizi faktöre bağlıdır. En önemlisi yatırımcının risk ve yatırım ufkuna toleransıdır. Yatırımcı çocuklu genç bir profesyonel mi, emekliliğini dört gözle bekleyen olgun bir kişi mi, yoksa güvenilir bir gelir desteği arayan bir emekli mi?

 

Risk toleransı daha yüksek olanlar, büyüme stoklarına, gayrimenkullere, uluslararası menkul kıymetlere ve opsiyonlara yapılan yatırımları destekleyebiliyorken, daha muhafazakâr yatırımcılar devlet tahvillerini ve mavi yonga stoklarını tercih ederler.

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı