Sağlık

Sivilce Nasıl Geçer ve Sivilce Neden Olur

Sivilceler, sadece ergenlik çağında değil, ileri yaşlarda da yeme alışkanlıkları yanlışlıkları, stres veya yağ dengesi bozuklukları gibi nedenlerle çok rahatsız edici olabilmektedir. Yüzde, omuzlarda, sırtta hatta genetial bölgede dahi kendilerini gösterip, özgüven eksikliğine ve fiziki görünüş bozukluklarına neden olmaktadır. Aşağıda sizler için sivilceleri 7 farklı soruda inceledik. Özel olarak tavsiye edilen kürünüzü de aşağıda bulabilirsiniz.

  • SİVİLCE NEDEN OLUR?

Ergenlikte hormonların fazlaca üretim yapması sivilcelere neden olabilir. Bu çağ haricinde ise, beslenme biçimi ve cildin yapısı, temizlikte sivilce oluşumunu etkiler.

Ciltteki yağ kanalının tıkanması sonucu tıkanan bölgede sivilceler oluşur. Genetik yapı dahi sivilce oluşumunda etkilidir.

  • HANGİ YİYECEKLER SİVİLCE YAPAR?

– Yağlı gıdalar

– Fast food beslenme

– Mayonez gibi yağı yüksek soslar

– Fazla işlemden geçmiş, doğallığı bozulmuş gıdalar

– Kuruyemiş ve çikolata

Sivilce sorunu yaşayanların doğal sebze ve meyvelerle beslenmesi, fast food ve cips gibi yağlı gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

  • SİVİLCE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Sivilce izlerinin kalmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Sivilceler bir çok yolla tedavi edilebilir. Kürler, ilaçlar ve yüz temizleme jelleri ile tedavi yapılabilir. Evet sivilce tedavi edilebilir ancak süreç mutlaka en az 2-3 ay ve üzerinde olmaktadır.

  • HANGİ KÜRLER SİVİLCE GEÇİRİR?

Maydonoz + Limon kürü hem uygulanması kolay hem de çok faydalıdır. Sivilcelere muhteşem etki yapmaktadır. Nasıl yapılabilir?

+ Yaklaşık 20 saplı maydonoz

+ 2 yemek kaşığı sıkılmış limon

+ Yarım bardak klorsuz su

blendera atılıp yaklaşık 1-2 dakika kadar karıştırılır.

Hazırlanan kür, kahvaltıdan 10-15 dakika kadar önce içilmelidir.

  • SİVİLCEYİ SIKMAK ZARARLI MI?

Sıkılmaması gerekmektedir. Çünkü sıkmak, sivilce içinde oluşmuş mikrobun çevre dokulara yayılmasına neden olarak iz bırakabilir.

  • YÜZÜ TEMİZ TUTMAK SİVİLCEYİ ENGELLER Mİ?

Sivilceli kişilerde ciltte aşırı yağlanma oluştuğundan cildi temizleyen jeller kullanabilirler. Yüzü temiz tutmak sivilceyi engelleyebilir veya büyümesini durdurabilir. Makyaj yaparken dikkatli olmalı ve yağsız ürünleri tercih etmelisiniz.

  • SİVİLCE İZLERİ TEDAVİ İLE GEÇER Mİ?

Ağız yoluyla veya sürülerek verilen ilaçlar genellikle izlerinde geçmesine yardım eder. Ancak fayda etmedi ise, kimyasal peelingler veya lazer tedavileri uygulanarak sivilce izleri geçirilebilir. Çok derin izler, soyularak ya da lazer ile tedavi yapılmaktadır.

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı