Sağlık

Uzmanlara göre, Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek Yiyecekler

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi birçok hastalığın üstesinden gelebilir. Dağınık Blog paylaşıyor.

 

Bağışıklık sisteminize iyi gelecek besinleri sizler için derledik.

Genetik bir rol oynasa da, sağlıklı bir yaşam tarzı daha güçlü bir bağışıklık sistemine dönüşür. Yeterli uyku, egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet bağışıklık sisteminizi artırabilir.

Fakat bağışıklık sisteminizin gücünü tam olarak ne belirler? Diyetiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız, aldığınız uyku miktarı ve stres seviyeleriniz bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışırken göz önünde bulundurulması gereken en büyük faktörlerdir. Bununla birlikte, ilaçlar gibi faktörler; HIV veya otoimmün hastalıklar gibi sağlık koşulları buna zarar verebilir. “Sigara içmenin solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadele yeteneğinizi ne kadar etkileyebileceğini de belirtmek gerekir. Çin’de COVID salgını sırasında sigara içmenin ciddi hastalık için büyük bir risk faktörü olarak ortaya çıktığını gördük. Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, şimdi tam zamanı ” !!

Görüldüğü gibi Uzmanlara göre “sağlıklı beslenme” yaklaşımını benimseyebilirsiniz. “Bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğine inanıyorum. Örneğin, daha yüksek dozlarda C vitamini (günde 1000 mg) alan kişilerin üst solunum yolu enfeksiyonu alma riskinin daha düşük olabileceğini gösteren çalışmalar var ”diyor. “Meyve ve sebze açısından zengin ve şeker gibi işlenmiş gıdalarda düşük bir diyet yemek, bağışıklık sisteminiz için de iyidir.”

Bununla birlikte, belirli yiyeceklerin veya içeceklerin sizi koronavirüsten koruyamayacağını akılda tutmak önemlidir. “COVID-19 o kadar yenidir ki, nasıl çalıştığı ve onunla nasıl mücadele edebileceğimiz hakkında hala çok şey öğreniyoruz. Bazı insanların virüsle neden bu kadar hasta olduğunu bilmiyoruz, diğerlerinde hafif enfeksiyonlar var.

Aşağıdaki yiyecekleri ve içecekleri diyetinize entegre etmek, daha az soğuk algınlığı veya virüs yakalamak (ve hastalandığınızda daha hızlı bir iyileşme) anlamına gelebilir. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için diyetinize dahil edebileceğiniz farklı yiyecek ve içecekler.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek  gıdalar

Yulaf

Yulaf, bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğinin yanı sıra birçok bilimsel çalışmada kanser, mikrobiyal enfeksiyonlar, diyabet ve yüksek kolesterol tedavisinde de etkili olabileceği ortaya konulan “beta glukan” içerir. Bu nedenle özellikle sık sık soğuk algınlığı ve gribe yakalananlar, yoğun ve stresli bir çalışma temposu olanlar mutlaka beslenmelerinde yulafa yer vermelidir. Bir porsiyon veya yaklaşık 8 yemek kaşığı yulaf ezmesi, vücudunuza önerilen günlük protein miktarının yüzde 15’ini verir. İçeriğindeki E vitamini, kas liflerini daha hızlı yenilemeye yardımcı olur

Faydaları:

Hücrelerde bağışıklığın desteklenmesinde,

Kolesterolün düzenlenmesinde,
Kroner kalp yetmezliği riskine karşı,
Kan şekerinin dengelenmesinde,
Sindirim sisteminin düzenlenmesinde,
Mide ve bağırsak sağlığında,
Sinir sistemi sağlığının korunmasında,
Uykusuzluk problemlerine karşı,
Kemik ve kas sağlığında,
Tokluk hissinin sağlanmasında,
Cilt ve saç sağlığının desteklenmesinde etkili olabileceği belirtilmiştir.

Sarımsak

Sarımsak sadece yemeklerinize kattığı lezzetten ibaret değildir. İnsan sağlığı için de yüzyıllardır önemli bir besin kaynağı olarak gösterilmektedir. Sarımsak içerisinde bulundurduğu “allicin” sayesinde güçlü bir antioksidan etisine sahiptir.Bu sebeple bağışıklık sisteminizi destekler ve birçok hastalığın oluşumunu önleme konusunda büyük bir rol oynar.

Yoğurt ve kefir

Özellikle son yollarda birçok araştırma verilerinde probiyotik etki gösteren besinlerin özellikle bağırsak florasanı geliştirererk bağışıklık sistemini güçlendirdiği gözler önüne konulmuştur.Ayrıca probiyotik besinlerin ihtihab hastalıklarının oluşumunu önlediği ve antioksidan etkisi gösterdiği de yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.Bu nedenle “ Kefir ve Yoğurt “ Soframızdan eksik olmaması gereken gıdalar arasında yer almalıdır.

Yeşil Çay

Uzmanlar tarafından günde 2-3 Fincan tüketilmesi önerilen “ Yeşil Çay” birçok sağlık sorununun üstesinden gelme konusunda önemli bir rol oynar.

Yeşil çay içerdiği “kateşin ve polifenoller ” sayesinde antioksidan etki göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kalbi güçlendirir ve kan şekerini dengeler. Ancak yeşil çayın diüretik (idrar söktürücü) etkisi olduğu için tansiyon ve böbrek hastaları, yeşil çayı doktor ve diyetisyenlerine danışarak tüketmelidirler. Yeşil çay, yemeklerden sonra içildiğinde, kan şekeri artışını düşürerek, glukoz seviyesini düzenler ve bu da insülin artışını ve yağ depolamayı engeller.

Zencefil

Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve lif açısından oldukça zengindir. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

Taze Meyve ve Sebze

Sebze ve meyveler sahip oldukları antioksidanlar (A, C, E vitaminleri, folik asit gibi vitaminler, selenyum gibi mineraller, oligosakkaritler ve bazı fenolik bileşikler) sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar. Özellikle maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, kivi, çilek, enginar içlerinde yüksek miktarda C vitamini, zeytin yağı, ceviz, badem, fındık ve türevleri E vitamini ve havuç, ıspanak, domates, brokoli, pırasa, bal kabağı gibi sebzeler ise bir A vitamini türevi olan “beta karoten” içerir. Bu nedenle bu sebze ve meyveleri mutfağınızdan eksik etmeyin.

Suyu İhmal Etmeyin !

Sıcaklığın azalmasıyla doğru orantılı olarak su tüketimi de azalır. Ancak vücudumuzun su ihtiyacı her mevsimde devam eder. Bu nedenle özellikle gripten korunmak için günde 2-2,5 litre su tüketin. Vücudunuzun hücrelerinizin ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için bol suya ihtiyacı var. Suyun hayati bir rol oynadığını biliyoruz, çünkü vücudunuzdaki tüm hücrelerin en iyi koşullarda çalışmasını sağlıyor.

Listemize eklenebilecek daha birçok besin mevcut fakat biz sizler için temel ve ulaşılması en kolay olanları derledik.
Umarız okurken ve uygularken keyif alırsınız..

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı