Finans

Yatırımlık İçin Hangi Altın alınmalı ?

Ülkemizde ‘yastık altı’ olarak tabir edilen altın her zaman büyüklerimizin tercih ettiği yatırım aracı olmuştur.

Altının son yıllardaki getirilerini göz önüne aldığımızda büyüklerimiz pek de haksız sayılmazlar.

Fakat bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi yatırımlık olarak hangi altını almanız gerektiğidir.

Birçok yatırımcı çeyrek altın ,cumhuriyet altını gibi altınlara yatırım yaparlar.Tabii ki herkesin tercihi kendine özgüdür.Bu altınlarda yatırımlık altınlardır. Fakat güzel bir yatırım yapmak istiyorsak alım satım arasında ki fiyat farkı az olması gerekmektedir.Bu nedenle alım satım arasındaki fiyat farkı dikkate alınması gerekmektedir.

Aynı zamanda yatırım amaçlı altın alınıyorsa işçiliği daha az olan altınları tercih etmenizde fayda vardır.

Hangi Altın Alınmalı ?

Buna en uygun altın ise gram altındır.Gram altında işçilik daha az olduğundan alım satım arasındaki makas farkı diğer yatırımlık altınlara göre düşüktür.Kuyumcularda 1 ,5,10 gr gibi gram altını satışı yapılabilmektedir.Gram altın kuyumculardan fiziki olarak alınabileceği gibi bankalardan açılan altın hesabından da alınabilmektedir.

Çeyrek altında marjlar daha yüksek

Çeyrek altını alım satımındaki makas farkı kuyumcudan kuyumcuya değişmekle beraber genel olarak 5 tl gibi bir makas farkı olacaktır.Bu makas farkı kuyumcu faktörüne bağlı olarak azalıp artabilmektedir.

İnternet bankacılığından altın alımı

Bazı vatandaşlar altınları fiziki almak yerine bankadan altın hesabı açarak almayı tercih edebilmektedir.Bunun en önemli sebepleri altınların çalınma riski,deprem riski ve alım satım arasında ki fiyat farkının düşük olmasıdır.Ayrıca bankada açılan hesaplar 150.000 TL’ye kadar devlet güvencesi altındadır.

 

 

 

Etiketler

Dağınık Blog

DaginikBlog.com Bir makale ve Haftalık Burç Yorum sitesidir. Güncel ve yararlı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz , çeşitli makaleler okuyabileceğiniz bir blog sitesidir. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme ve gündelik hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.Makale , köşe yazıları ve Burç yorumlarımız işinin ehli Profesyoneller tarafından hazırlanmıştır. daginikblog.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı